Home Blog Page 2
Një video e pazakontë e publikuar së fundmi në internet, shfaq momentin kur një shofer derisa po vozite veturën në Australi ishte dëshmitar se si dita për pak sekonda shndërrohet në natë për shkak të stuhisë së rërës. Kamerën që e kishte të vendosur brenda veturës, ka filmuar momentin kur befasisht dukshmëria vështirësohet dhe shoferët detyrohen t’i ndezin dritat për...
Sot në Kosovë do të mbajë mot me intervale të gjata kohore me diell dhe vranësira të herëpashershme. Mund të ketë riga të dobëta shiu në disa rajone. Erërat do të vazhdojnë të jenë herë pas here të fuqishme nga perëndimi dhe jugperëndimi. Në Shqipëri mot i ndryshueshëm, me intervale kohore me diell dhe vranësira kalimtare. Në disa rajone në...
Në disa pjesë të Serbisë sot është shpallur gjendje e jashtëtakonshme si pasojë e stuhive jashtëzakonisht të fuqishme që goditen mbrëmë Serbinë jugperëndimore, perëndimore dhe veriore rapostojnë mediat serbe. Në territoret e Çaçakut, Luçanit, Ivanjices dhe Pozheges është shpallur gjendje emergjente për shkak të sasisë së madhe të breshërit i cili ka shkaktuar pasoja të pariparueshme në këtë rajon. Breshëri...
Për herë të parë në dy vitet e fundit meteorologët në Amerikë kanë lëshuar paralajmërimin e tyre më të rreptë për rrezikun e tornadove katastrofike.  Mbi 2 milionë njerëz janë në rrezik, pasi Qendra e Parashikimit të Stuhisë së Shërbimit Kombëtar të Motit lëshoi shkallën e pestë të rrezikut për tornadot e dhunshme. "Kjo ngjarje mund të rezultojë në një...
Nesër në Kosovë do të mbajë mot me intervale të gjata kohore me diell dhe vranësira të herëpashershme. Mund të ketë riga të dobëta shiu në disa rajone. Erërat do të vazhdojnë të jenë herë pas here të fuqishme nga perëndimi dhe jugperëndimi. Në Shqipëri nesër mor i ndryshueshëm, me intervale kohore me diell dhe vranësira kalimtare. Në disa rajone...
Një sistem frontal me rrebeshe shiu me vetëtima dhe bubullimë ka përfshirë në këto momente veriperëndimin e Shqipërisë dhe jugun dhe jugperëndimin e Malit të Zi. Rrebeshe lokale shiu me vetëtima dhe bubullimë ka në këto momente edhe në disa pjesë të qendrës dhe lindjes së Shqipërisë. Janë këto rrebeshe mjaft të dendura po të izoluara shiu ku më intensivet janë...
Serbia është përfshirë dje në mbrëmje nga moti i keq, me shi, breshër dhe bubullima. Janë regjistruar më shumë se 15 000 shkarkime atmosferike. Ministria serbe e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave konfirmoi për agjencinë serbe të lajmeve tanjug, se në të gjithë vendin dje u gjuajtën edhe 829 raketa kundër breshrit. Për tre orë janë përdorur 10% e gjithë raketave...
Gadishulli Ballkanik vazhdon të mbetet nën ndikimin e masave ajrore mjaft jostabile të cilat janë me origjinë Oqeani Atlantik dhe Mesdheu. Si pasojë diten e djeshme dhe sot në shume rajone pati reshje të dendura shiu të cilat në Serbi u shoqëruan edhe me rrebeshe të fuqishme shiu, stuhi të fuqishme (supercell)të cilat prodhuan breshër dhe shtrëngata. Edhe në Kosovë, Shqipëri...
Cikloni i fuqishëm i cili tani gjendet me qendër në afërsi të Evropes qendrore do të shkaktojë reshje të konsiderueshme të shiut posaqërisht në Gjermaninë jugore, qendrore dhe perëndimore. Sasi të mëdha reshjesh atmosferike priten posaqërisht në jug të Gjermanisë ku priten edhe stuhi të herëpashershme me rrebeshe të fuqishme shiu me vetëtima dhe bubullimë. Reshje të fuqishme priten edhe në...
Edhe kjo javë që hynëm do të vazhdojë me mot jostabil apo të paqëndrueshëm për shkak të depërtimit të shpeshtë të masave ajrore të paqëndrueshme mbi rajonin tonë. Sot mbi tërë rajonin so të ketë mundësi që të ketë rrebeshe lokale shiu të shoqëruara edhe me vetëtima dhe bubullimë. Reshjet më të mëdha priten në veri dhe veriperëndim të Shqipërisë....
- Advertisement -

MOST POPULAR

HOT NEWS