Home Blog Page 3
NSot shënohet Dita Botërore e Metrologjisë, në të cilën ditë shënohet përvjetori i nënshkrimit të Konventës së Metrit. Në vitin 1875, në Paris u mbajt një konferencë diplomatike për metrin, ku 17 qeveri shtetesh, nënshkruan traktatin e Konventës së Metrit. Nënshkruesit e kësaj Konvente vendosen të krijojnë dhe financojnë një institut të përhershëm shkencor me emrin “Byroja Ndërkombëtare e Peshave dhe...
Sot në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm, me intervale kohore me diell dhe vende-vende me zhvillim vranësirash dhe me ndonjë rrebesh të izoluar shiu me vetëtima dhe bubullimë pasdite. Në Shqipëri edhe sot pritet të kemi mot jo stabil dhe vende-vende me rrebeshe shiu me vetëtima dhe bubullimë gjatë ditës. Reshje pak më intensive priten në veri dhe...
Nesër në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm, me intervale kohore me diell dhe vende-vende me zhvillim vranësirash dhe me ndonjë rrebesh të izoluar shiu me vetëtima dhe bubullimë pasdite. Në Shqipëri edhe nesër pritet të kemi mot jo stabil dhe vende-vende me rrebeshe shiu me vetëtima dhe bubullimë gjatë ditës. Reshje pak më intensive priten në veri dhe...
Vranësira intensive me formim vertikal apo konvektiv janë krijuar në këto momente në Serbi duke kushtëzuar rrebeshe jashtëzakonisht të fuqishme shiu të përcjellura me vetëtima dhe bubullima masive siç shihet edhe në fotografinë kryesore. Këto stuhi të fuqishme po lëvizin në vijë ajrore nga jugu apo juglindja në drejtim të veriut apo veripërëndimit. Kosova është me fat deri tani pasiqë...
Në disa pjesë të Republikës së Kosovës kemi rrebeshe lokale shiu të shoqëruara edhe me ndonjë vetëtima dhe bubullimë. Atmosfera në Kosovë është destabilizuar vetëm pjesërisht dhe vende-vende. Rrebeshe pati në veriperëndim, veri dhe verilindje tël vendit, kurse lokalisht edhe në disa pjesë të tjera. Përndryshe atmosfera ka "ekploduar" tani mbi Serbi ku për momentin po zhvillohen procese mjaft të...
Askush nuk e ka prekur fundin e oqeanit në pikën më të ulët. Por është Viktor Vescovo, amerikani me prejardhje shqiptare, që do të provoj të zhytet më së thelli në ujë, 11 mijë metra. E për ta provuar sfidën, zhytësi që ka vendosur flamurin kuq e zi me shqiponjën dy krenare në krahun e djathtë, po bën përgatitjen e fundit. Më...
Deputetja Flora Brovina tronditi Kosovën me publikimin e një fotografie, me të cilën pretendohej se po shfaqej një grua shqiptare duke u dhunuar nga tre ushtarë serbë, e cila më pas pati efekt më të madh tronditës kur u kuptua se ishte foto e rreme. Kjo ngjarje kishte tronditur edhe ish-ushtarin e UÇK-së, Ridvan Tahiri i njohur me nofkën Riki,...
ASA ka regjistruar miliona të ashtuquajtura “re elektrike blu” të rralla. Ato janë marrë në lartësi 80 kilometra mbi sipërfaqen e Tokës. Këto re janë të njohura si retë e natës ose retë mesore polare (PMC), dhe janë bërë nga kristalet e akullit. Shkencëtarët kanë filluar të analizojnë imazhet e kapura dhe kanë bërë një animacion për të kuptuar më mirë...
Është e pabesueshme se si një objekt i pajetë dhe i palëvizshëm mundet të ndikojë tek mendimet dhe ndjenjat e juaja. Ju mundeni të qeshni dhe të qani nga realizimi i këtyre objekteve siç janë skulpturat moderne. Kështu Bright Side ka përzgjedhur disa fotografi të skulpturave interesante nëpër botë. Këtu më poshtë keni disa prej tyre: ...
Gjatë ditës së sotme në Kosovë paradite do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Pasdite dhe në mbrëmje pritet të ketë zhvillim të vranësirave të cilat vende-vende do të sjellin rrebeshe të fuqishme shiu me vetëtima, bubullimë dhe mundësi edhe për breshër. Në Shqipëri  mot i ndryshueshëm, me intervale kohore me diell dhe vranësira të herëpashershme. Pasdite...
- Advertisement -

MOST POPULAR

HOT NEWS